Op 12 december raakte de CO2-referentie-uitstoot voor 2025 bekend. De referentie-uitstoot is nodig om het belastbaar voordeel van alle aard te kunnen berekenen, dat gekoppeld is aan het privégebruik van de bedrijfswagen die een werkgever (of onderneming) ter beschikking stelt.
De referentie-uitstoot daalt opnieuw in vergelijking met vorig jaar. Dat is niet verwonderlijk. De verkoop van elektrische wagens zit immers duidelijk in de lift.
Een daling van de referentie-uitstoot, betekent een stijging van het belastbaar voordeel van alle aard. Hierdoor houdt de werknemer (of bedrijfsleider) netto iets minder over.
Sinds 2012 berekenen we het voordeel van alle aard (VAA) voor het privégebruik van een bedrijfswagen op basis van een specifieke formule. We passen daarbij een CO2-coëfficiënt toe op 6/7e van de cataloguswaarde van de auto en maken een correctie in functie van de ouderdom van de auto. Deze correctie voor ouderdom houdt in dat de cataloguswaarde in het eerste jaar van inschrijving meetelt aan 100%. In het tweede jaar is dat nog 94%. Per jaar daalt dit verder met 6%, tot een minimum van 70% (vanaf het 6e jaar).
De CO2-referentie-uitstoot wordt jaarlijks herzien en berekend in functie van de evolutie van de gemiddelde CO2-uitstoot van de nieuw ingeschreven wagens in de periode van 1 oktober 2023 tot en met 30 september 2024.
Door het toenemend succes van elektrische wagens, daalt de referentie-uitstoot opnieuw in vergelijking met 2024.
Voor het inkomstenjaar 2025 bedraagt de basis-CO2-coëfficiënt 5,5% voor een referentie-uitstoot van:
Ligt de CO2-uitstoot van de wagen:
Door een daling van de referentie-uitstootwaarden, stijgt het belastbaar voordeel van alle aard (VAA).
Hierdoor wordt er meer bedrijfsvoorheffing ingehouden en houden werknemers (en bedrijfsleiders) netto iets minder over.
Voorbeeld - Audi A3 diesel: Cataloguswaarde 32.490 EUR, 1e jaar inschrijving, 115 gr CO2/km.
Het VAA zal voor 2025 op jaarbasis 3.091,19 EUR bedragen. Voor januari 2025 is dat 262,54 EUR.
Dit is een lichte stijging in vergelijking met 2024. Toen bedroeg het VAA 2.924,10 EUR op jaarbasis (of 247,67 EUR voor januari).
Voorbeeld 2 - BMW X1 benzine: cataloguswaarde 38.400 EUR; 1e jaar inschrijving, 143 gr CO2/km.
Het VAA zal voor 2025 op jaarbasis 4.180,11 EUR bedragen. Voor januari 2025 is dat 355,02 EUR.
Dit is een lichte stijging in vergelijking met 2024, toen het VAA 3.949,71 EUR bedroeg op jaarbasis (of 334,54 EUR voor januari).
Opmerking: Bij bovenstaande vergelijking van het VAA van 2024 en 2025 gaan we er van uit dat alle andere elementen in de berekeningsformule gelijk blijven. Een wagen die nieuw is op 1 januari 2024 wordt echter één jaar op 1 januari 2025. We passen dan de ouderdomscorrectie toe (cataloguswaarde aan 94% in plaats van 100%). Het VAA voor 2025 voor de Audi uit ons voorbeeld bedraagt dan 2.905,72 EUR; dat van de BMW 3.929,3EUR. De correctie voor ouderdom tempert bijgevolg het effect van de dalende referentie-uitstoot.
De nieuwe referentie-CO2-uitstoten zijn van toepassing op de voordelen, toegekend vanaf januari 2025.
Sinds 2021 geldt een begrenzing van de referentie-CO2-uitstoot. De referentiewaarden van het betrokken jaar mogen deze van het voorgaande jaar niet overstijgen. Hierdoor mogen we de nieuw berekende waarden slechts toepassen in de berekeningsformule op voorwaarde dat ze lager liggen dan de referentiewaarden van het voorgaande kalenderjaar. Liggen de nieuwe referentiewaarden hoger, dan moeten we de referentiewaarden van het voorgaande kalenderjaar blijven hanteren. Voor 2025 zijn de referentiewaarden lager dan deze van 2024. Bijgevolg zullen we deze lagere waarden van 2025 moeten toepassen in de berekeningsformule. Deze lagere waarden gelden dan meteen ook als maximumnorm voor 2026. Merk op dat de begrenzing slechts in één richting werkt. Een daling van de waarden zal dus steeds onbeperkt doorwerken in de berekeningsformule.
De CO2-referentie-uitstoten voor 2025 dalen opnieuw in vergelijking met het voorgaande jaar. Dit geldt voor alle fossiele brandstoftypes.
Het belastbaar VAA, verbonden aan het privégebruik van de bedrijfswagen, zal daardoor stijgen.
De werkgever ziet ook de bijhorende verworpen uitgaven stijgen.
Deze bedragen:
Bron: https://www.sd.be/ellawebsite