Het gemeenschappelijk vakbondsfront organiseert op donderdag 12 maart een actiedag tegen de socio-economische maatregelen van de regering.
Naar aanleiding van de Internationale Vrouwendag organiseren het ABVV en het ACV op zondag 8 maart een nationale actiedag.
Ook het openbaar vervoer voorziet actiedagen in maart en april. De spoorwegvakbonden hebben een stakingsaanzegging ingediend voor de periode van zondag 8 maart om 22 uur tot woensdag 11 maart om 22 uur. De Lijn voorziet 9 actiedagen. Tijdens de eerste actieweek, van maandag 16 tot en met vrijdag 20 maart, worden actiedagen gepland in de provincies West-Vlaanderen, Antwerpen, Vlaams-Brabant, Limburg en Oost-Vlaanderen. In de tweede actieweek, de week van 7 april, gaat het om Vlaams-Brabant, Limburg en Antwerpen. Op donderdag 9 april wordt zowel in Oost- als in West-Vlaanderen actie gevoerd.
Deze actiedagen kunnen leiden tot afwezigheden van werknemers en mogelijke hinder voor de werkorganisatie.
De vakbond beschouwt de afwezigheid als een stakingsdag.
Leden van de vakbond die staken, krijgen dan een stakingsvergoeding.
Kort samengevat, heeft dit als gevolg dat:
Bij samenloop van een stakingsdag met een andere vorm van werkloosheid zoals gebrek aan werk wegens economische oorzaken, slecht weer, technische stoornis of overmacht, moet gekeken worden welke schorsing het eerst is aangekondigd.
Er gelden specifieke regels bij samenloop. Zie de website van de RVA: Tijdelijke werkloosheid als gevolg van een staking of lock-out (sociale actie).
De media hebben al uitgebreid bericht over de aangekondigde staking.
Wanneer een staking van het openbaar vervoer duidelijk en tijdig wordt aangekondigd in de media, moeten de werknemers die normaal met bijvoorbeeld de trein naar het werk komen, de nodige maatregelen treffen om tijdig op een andere manier op het werk te raken.
De werknemers hebben ook de tijd om de nodige schikkingen te treffen. Denk aan carpooling, privévervoer, thuiswerken of werken in een satellietkantoor.
Werknemers die niet, of te laat, op het werk aankomen, zullen geen recht hebben op gewaarborgd loon.
Voor het treinvervoer geldt een regeling 'minimumdienstverlening'.
De werknemers die mee willen staken, moeten dat uiterlijk 72 uur op voorhand melden.
De NMBS zal dan een vervoersaanbod uitwerken op basis van de beschikbare medewerkers. Zij zullen dat aanbod uiterlijk 24 uur op voorhand aan de reizigers melden.
Het openbaar vervoer voorziet een alternatieve dienstverlening, die zichtbaar zal zijn op de website en in de respectievelijke app's.
Bron: https://www.sd.be/ellawebsite