De federale regering verlengt de maatregel van de relance-uren tot eind maart 2026.
Werknemers kunnen daardoor ook in de periode van 1 januari 2026 tot en met 31 maart 2026 nog 120 extra vrijwillige overuren presteren waarop geen socialezekerheidsbijdragen of belastingen verschuldigd zijn.
Opgelet! Deze bespreking is gebaseerd op een wetsontwerp. De maatregel is definitief na goedkeuring door het parlement en na publicatie van de wet in het Belgisch Staatsblad.
De relance-uren zijn een een vorm van vrijwillige overuren, waarbij de werkgever de werknemer op vrijwillige basis een aantal extra uren laat presteren per kalenderjaar zonder specifiek motief. De 120 relance-uren komen bovenop het wettelijk basiscontingent van 100 gewone vrijwillige overuren.
Relance-uren verschillen van de gewone vrijwillige overuren:
Om relance-uren te kunnen presteren, moet de werkgever een schriftelijk akkoord sluiten met de werknemer. Dit akkoord moet uitdrukkelijk vermelden dat het over relance-uren gaat en moet worden gesloten vóór de uren gepresteerd worden. De overeenkomst is maximaal zes maanden geldig en is hernieuwbaar.
De maatregel van de relance-uren zou normaal aflopen op 31 december 2025, maar wordt verlengd tot en met 31 maart 2026. Werkgevers kunnen dit voordelig systeem dus ook in het eerste kwartaal van 2026 verder gebruiken. Een werknemer kan in die periode maximaal 120 relance-uren presteren.
Deze verlenging is een overgangsmaatregel, in afwachting van een nieuwe regeling vanaf 1 april 2026.
Vanaf 1 april 2026 stijgt wettelijk basiscontingent gewone vrijwillige overuren van 100 naar 360 uren per kalenderjaar. In de horeca gaat het contingent van 360 naar 450 uren voor werkgevers met een geregistreerd kassasysteem. De werkgever kan 240 van deze uren (360 in de horeca) uitbetalen aan een voordelig tarief: vrijgesteld van overloon, socialezekerheidsbijdragen en belastingen (bruto=netto). De ministerraad keurde op 5 december 2025 een voorontwerp van wet goed in die zin. De tekst moet nog voor advies naar de Raad van State en daarna door het parlement worden goedgekeurd. We bespreken dit onderwerp later nog uitgebreid in een apart nieuwsbericht.
De relance-uren die worden gepresteerd in het eerste kwartaal van 2026 zouden in mindering komen van de 240 uren die de werkgever vanaf 1 april 2026 volgens de nieuwe regeling aan een voordelig tarief kan uitbetalen.
De verlenging van de relance-uren treedt in werking op 1 januari 2026 en loopt tot en met 31 maart 2026.
Wat betekent dit voor de werkgever?
Bron: https://www.sd.be/ellawebsite