Tijdens het begrotingsakkoord besliste de federale regering een eerste stap te nemen in de uitwerking van een ‘familiekrediet’. In 2026 zou er al één extra week moederschapsrust of geboorteverlof komen. Een aantal politici kondigen dat ook aan in de media.
Momenteel is er nog geen concreet initiatief om het plan concreet vorm te geven. Het gaat enkel om een principiële beslissing. Verdere details zijn nu nog niet uitgewerkt.
In het regeerakkoord van begin vorig jaar kondigde de federale regering aan een familiekrediet te zullen invoeren, in overleg met de sociale partners. Dat familiekrediet vereenvoudigt de huidige verlofrechten voor wie bijdraagt aan de zorg van een kind, en harmoniseert de verschillende stelsels voor werknemers, zelfstandigen of ambtenaren.
Het krediet zou een ‘rugzakje’ met verlofrechten worden, waaruit de ouders (en eventueel ook anderen, zoals de grootouders) afwezigheidsrechten kunnen putten.
In het begrotingsakkoord van eind november 2025, besliste de regering alvast een eerste stap te nemen in de uitwerking van het familiekrediet. Dit jaar nog, in 2026, zal er één extra week moederschapsrust of geboorteverlof (voor de vader of meemoeder) komen. Het bijkomende recht zal voor werknemers, zelfstandigen en ambtenaren gelden. De extra week zal naar keuze kunnen opgenomen worden door één van beide ouders.
Momenteel ontbreken meer details. De regering besliste enkel over het principe en het benodigde budget. De verdere uitvoering, met precieze timing en modaliteiten, en de opmaak van de wetteksten zijn voor later. Het spreekt voor zich dat er momenteel nog geen sprake is van een wettelijk recht op meer moederschapsrust of geboorteverlof.
Bron: www.sd.be/ellawebsite